آنالیز وزنی

با گسترش ساخت و ساز و افزایش نیاز روز افزون جامعه به مسکن روش های متفاوتی برای افزایش سرعت اجرا و سبک سازی در جهان رو به گسترش است. در صنعت ساختمان کشور ما نیز با توجه به نیاز بالا برای تامین مسکن و سازه های صنعتی برای پیشرفت جامعه بیش از پیش نیازمند استفاده از تکنولوژی های نوین ساختمانی است. سبک سازی از راه حل های نوین صنعت ساختمان است زیرا به حل بسیاری از مشکلات ساختمان سازی صنتی نظر : زمان طولانی اجرا ، هزینه اجرایی بالا ، کاهش زمان ساخت ، دوام بیشتر محصولات و ..... میپردازد.

سبک سازی عبارت است از فن آوری کاهش وزن تمام شده ساختمان با استفاده از تکنولوژی های نوین ساخت مصالح جدید و بهینه سازی در اجرا که این مهم علاوه بر تحقق موارد فوق منجر به کاهش هرچه بیشتری زیان های ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله میگردد. یکی از نوین ترین روش های سبک سازی ساختمان در جهان استفاده از قطعات پیش ساخته سبک است ، برای اطلاعات بیشتر در خصوص تاریخچه و دلایل شرکت ایستا سازه براس انتخاب پیش ساختگی میتوانید به مقاله چرا پیش ساختگی در همین سایت مراجه فرمایید. مصالح سبک به مصالحی گفته میشود که دارای وزن مخصوص کمتری نسبت به نمونه های مشابه هستند و همچنین استفاده از ۀنها منجر به کاهش وزن کلی ساختمان میگردد.

شرکت ایستا سازه آترا با اصلی ترین هدف خود که همگام سازی صنعت ساختمان کشورمان با صنعت جهانی ساختمان است نیاز به تغییر در مصالح پارتیشن بندی و حائل سازی را بیش از پیش احساس میکرد لذا اقدام به واردات خط تولید تمام اتوماتیک پانل های دیوار اکوتک در سال 1393 نمود. پانل های دیواری اکوتک ساخته شده از بتن سبک با استفاده از تکنولوژی اکستورژن ( به مقاله تکنولوژی اکستورژن مراجعه نمایید ) می باشند و دارای وزن متوسط 80 کیلوگرم بر متر مربع می باشند که در جدول ضمیمه می توانید مقایسه وزنی این محصول را با سایر مصالح سنتی مشاهده نمایید.

Weight per square meter of Acotec wall panels: 85 kg/m2

سبک سازی و تاثیر آن بر ساختمان ها

بتن سبک :بتن سبک یکی از مصالح کارآمد در صنعت ساختمان مدرن است و دارای کاربرد های متنوعی است و دارای انواع مختلفی است که به شرح ذیل میباشد:

استفاده از پانل های دیواری اکوتک ساخته شده از بتن سبکدانه به عنوان یکی از مصالح ساختمانی نوین علاوه بر اینکه بار مرده ساختمان را کاهش میدهد سبب ایجاد مزایای زیر میگردد:

یکپارچگی در اجرا امکان برش ( طولی و عرضی ) که سبب قابلیت انطباق با هر نوع نقشه ساختمانی میگردد

مقاومت فشاری و خمشی بالا همچنین کاهش وزن ساختمان های بلند مرتبه سبب میگردد که مهندسین بتوانند در محاسبات خود فولاد مصرفی را نیز کاهش داد. عایق صوت و حرارت و پوشش کامل مبحث 18 و 19 مرکز مقررات ملی ساختمان ( به بخش آنالیز صوتی و حرارتی در همین سایت مراجعه نمایید ) و... ( به مزایای پانل های دیواری اکوتک مراجعه کنید)


بتن سبك دانه: بتن سبك دانه: بتن سبکدانه با استفاده از سبکدانه های سبک و متخلخل که دارای وزن مخصوص کمتر 0.7 کیلوگرم بر مترمکعب باشند تولید میگرد. سبکدانه های مصرفی در بتن سبک میتوانند به دو نوع سبکدانه طبیعی و مصنوعی تقسیم گردند. بتن سبک مورد استفاده در تولید پانل هی دیواری اکوتک ساخته شده از 60% سبکدانه مصنوعی لیکا ( کراش شده برای افزایش مقاومت خمشی ) و 20% پرلیت که یک سبکدانه طبیعی است تولید میگردد. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که استفاده از مصالح سبک میتواندد سبب کاهش هزینه تمام شده ساختمان نیز گردد

پانل دیوار اکوتک ساخته شده از بتن سبکدانه یکی از روش های نوین در حال استفاده در صنعت ساختمان کشور های اروپایی می باشد ، هدف از تولید و استفاده از این محصول کاهش وزن تیغه های باربر در ساختمان است که سبب کاهش وزن ساختمان به میزان چشمگیری میگردد و سبب تحقق هذف اولیه سبک سازی یعنی کاهش هزینه تمام شده ساختمان می شود.

استفاده از تکنولوژی اکستروژن در تولید پانل های دیواری اکوتک سبب آن شده است که علاوه بر کاهش وزن بتوان بدون استفاده از فولاد قطعات یکپارچه و سبکی را تولید نمود که علاوه بر مزایای کاهش وزن و سبک سازی سایر مزایای زیر را نیز برای اتفاده کنندگان به همراه داشته باشد:

  • حذف پلاستر رویه گچ و خاک به طور کامل
  • حذف شیار طنی تاسیسات
  • حذف نعل درگاهی و فولاد مصرفی برای بازشوها
  • و ...( برای مطالعه هرچه بیشتر در خصوص مزایای پانل های دیواری اکوتک به بخش مزایا در همین سایت مراجعه نمایید)

جهت بررسی هرچه بیشتر و ملموس تر در جدول زیر میتوانید مقایسه وزنی استفاده از پانل های دیواری اکوتک در هر متر مربع را با سایر مصالح سنتی در حال استفاده در صنعت ساختمان کشورمان مشاهده نمایید: